gamma gt

Májbetegségek - Liver disorders, Liver diseases

Moderátor: Supervisor

Kérdező

Re: gamma gt

HozzászólásSzerző: Kérdező » hétf. jún. 20, 2011 8:39 pm

Jó napot kívánok.
Egy rutin vérvétel során, a GGT értékem 152 lett. Az előző éves eredmény normális volt.
Nem fogyasztok alkoholt,nem szedek fogamzásgátlót.
Vegyszerekkel a munkám során 25 éve vagyok kapcsolatban.
Reflux és rekeszizomsérv betegségem van.
Emiatt gyakrabban szedtem PPI gyógyszereket.
Okozhatják e ezek?

Supervisor

HozzászólásSzerző: Supervisor » hétf. júl. 25, 2011 7:42 am

A leírtak alapján célszerűnek látom megismételni a vizsgálatot GGT vonatkozásában is.
A PPI szerek: az esomeprazol, lansoprazol, omeprazol, pantoprazol, rabeprazol struktúrája hasonló. Hatásmechanizmusuk alapvetően megegyezik a májban metabolizálódnak. Mivel írta, hogy vegyszerekkel dolgozik ebben az irányban is kellene kutatni, hogy van-e közöttük olyan szer, amely okozhatja a magas GGT értéket.
Soha ne tegyél olyan dolgot mással, amit nem szeretnél, ha veled is megtennének!
Legyen Isten által áldott és gyógyulást hozó a kezed, mindazokért, akik érte nyúlnak!

vmtina

HozzászólásSzerző: vmtina » csüt. jún. 14, 2012 10:40 am

Tisztelt Supervisor!
A GGT értékem a 38 helyett 100-as volt. 21 éves fiatal lány vagyok. Az orvos teljes alkoholtilalmat rendelt és zsíros ételek megvonását. Előtte 2 hétig hólyaghurutom volt, nagyon fájt a vesém, menni is alig bírtam és magas lázam volt. Erre kaptam antibiotikumot. Ezt a fogamzásgátló tablettával (Lindynette 20-al együtt alkalmaztam) alkoholt előtte és közben sem fogyasztottam, (alkalmanként általában havi 1-2 szer fogyasztottam előtte alkoholt azt sem túl nagy mennyiségben, az orvos mégis arra utalt, hogy alkoholista lennék. ) Illetve a hemoglobinom és a hematokritom is alacsony volt, erre neo ferrofolgammát kaptam. Az MCV-m csak fél 10-eddel emelkedettebb volt az átlagosnál. Azt szeretném kérdezni, hogy nem lehet hogy azért emelkedett a GGT értékem, mert előtte közvetlenül antibiotikum kúrát tartottam, illetve a vesémmel is volt gond? Vagy tényleg a májam van ilyen rossz állapotban ilyen fiatalon.

Supervisor

HozzászólásSzerző: Supervisor » csüt. jún. 14, 2012 9:29 pm

Nem kell megijednie, mert a leírtak alapján nagy valószínűséggel az alkalmazott antibiotikum mellékhatásaként lehetett az emelkedett G-GT érték. Sajnos azt elfelejtette megírni, hogy milyen antibiotikumot kapott a készítmény nevét.
A teljes alkohol tilalom és a zsíros ételek megvonása azért szükséges, mert így gyorsabban visszaállnak a normális májfunkciós értékek. (Hasznos lehet a vény nélkül kapható Legalon 140 és a Vitamin E 400 mg alkalmazása, amelyek meggyorsítják a májfunkciók normál értékre való visszaállását.)
A leírt alkohol mennyiség fogyasztása egyáltalán nem jelent alkoholizmust az orvosa nagyon is tévesen utalt erre.
Viszont én megnézettem volna a többi májfunkciós és egyéb laborértékeket: GOT, GPT Vérsejt süllyedés stb.

Antibiotikum kezelés során - bár erre nagyon ritkán hívják fel a beteg figyelmét - nagyon hasznos és ajánlott a Normaflore alkalmazása, ez vény nélkül kapható.
Sajnos Magyarországon már évek óta megszüntették a leghatásosabb májvédő készítmény a Methionin gyártását és forgalmazását.
Kontroll labor mindenképpen javasolt és megnyugtatásul, esetleg egy Hasi UH amennyiben a kontroll labor májemzim értékek ezt indokolnák.
Nyugodjon meg, a máj olyan szerv, amely csodálatosan képes regenerálódni még komolyabb májkárosodás esetén is az Ön esetében pedig ez nem áll fenn.
Soha ne tegyél olyan dolgot mással, amit nem szeretnél, ha veled is megtennének!
Legyen Isten által áldott és gyógyulást hozó a kezed, mindazokért, akik érte nyúlnak!

Dema

HozzászólásSzerző: Dema » pén. júl. 26, 2013 9:08 am

Kedves Szupervisor....

A mai laborleletem szerint a Gamma GT 70,7 U/L a 7,0 - 32,0 referencia tartománnyal szemben.
Alkoholt nem iszom, epehólyagomat 1998-ban eltávolították.
Gyógyszereim: Portiron, Cipralex, Aspirin protekt 100, D3 vitamin

Mi okozhatja ezt a magas értéket?

Köszönettel....Dema

Supervisor

HozzászólásSzerző: Supervisor » pén. júl. 26, 2013 11:13 am

A Portiron HCT (Losartan) lehetséges mellékhatásai között szerepel a májkárosodás is. Mivel nincs terápiás tapasztalat, ezért májkárosodás, emelkedett májfunkciós értékek esetén ellenjavallt. Ugyancsak lehetséges ez a mellékhatás az Aspirin Protect szedése esetén is.
Azért nem kell megijednie, mert ezek emelkedett értékek és Silymarin (Legalon 140 mg vagy Silegon 70 mg és Vitamin E 400 mg Bioextra szedésével az értékek normális tartományban vagy a közelében tarthatók.
Kezelőorvosa, ha úgy gondolja, lecserélheti azt a két gyógyszert, amennyiben a későbbiekben is maradna a májfunkciós értékemelkedés. A Legalon (Silymarin) és a Vitamin E 400 mg (Tokoferol) szedése normalizál(hat)ja az emelkedett értéket, különös tekintettel arra, hogy nem fogyaszt alkoholt.

Kocsis1990

HozzászólásSzerző: Kocsis1990 » csüt. feb. 21, 2019 11:01 am

Tavasszal voltam vizsgálaton nőgyógyásznál és akkor kaptam egy más fajta fogamzásgátló filmtablettát (JANGEE 3 MG/0,02 MG), mióta szedem problémám nem volt elmúltak az erős alhasi görcseim.
Viszont voltam vérvételen 2 hónappal ezelőtt és a Gamma-Gt értékem 2szor nagyobb volt (101 érték) a normálisnál, ekkor a háziorvos kérte, hogy szedjek Legalon májvédőt és megfogja 2 hónap múlva ismételni a vérvételt, ami meg is történt de viszont sajnos nem csökkent az értékem, továbbra is magas, ugyanannyi.
Házi orvos szerint a fogamzásgátló tabletta okozhat ilyen magas értéket, de a a nőgyógyász szerint nem igazán, küldött tovább májvizsgálatra, megnézték ultrahangon nincs semmi gondom.
Tanácstalan vagyok, más gyógyszert nem szoktak szedni, rotkán savlekötőt, rowachkol epe bántalmakra.
(28 éves vagyok és 10 éve szedek folyamtatosan fogalmzásgátló tablettát.)

Kocsis1990

HozzászólásSzerző: Kocsis1990 » csüt. feb. 21, 2019 11:01 am

Tavasszal voltam vizsgálaton nőgyógyásznál és akkor kaptam egy más fajta fogamzásgátló filmtablettát (JANGEE 3 MG/0,02 MG), mióta szedem problémám nem volt elmúltak az erős alhasi görcseim.
Viszont voltam vérvételen 2 hónappal ezelőtt és a Gamma-Gt értékem 2szor nagyobb volt (101 érték) a normálisnál, ekkor a háziorvos kérte, hogy szedjek Legalon májvédőt és megfogja 2 hónap múlva ismételni a vérvételt, ami meg is történt de viszont sajnos nem csökkent az értékem, továbbra is magas, ugyanannyi.
Házi orvos szerint a fogamzásgátló tabletta okozhat ilyen magas értéket, de a a nőgyógyász szerint nem igazán, küldött tovább májvizsgálatra, megnézték ultrahangon nincs semmi gondom.
Tanácstalan vagyok, más gyógyszert nem szoktak szedni, rotkán savlekötőt, rowachkol epe bántalmakra.
(28 éves vagyok és 10 éve szedek folyamtatosan fogalmzásgátló tablettát.)

Supervisor

HozzászólásSzerző: Supervisor » hétf. márc. 18, 2019 7:07 pm

Korábban milyen fogamzásgátlót szedett? Annak idején is volt májenzimszint emelkedés?
Nagyon sok mellékhatása lehetséges a most szedett tablettának, de kifejezetten ilyen májenzimszint emelkedést okozó nem valószínű.
A Legalon mellé Bioextra Vitamin-E400 mg kapszulát is szoktak javasolni, esetleg valamilyen májvédő táplálékkiegészítő is hasznos lehet.

Vissza: